POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Golupce u SOSu

Go down 
+3
Jasmina
Vanna
velja
7 posters
AutorPoruka
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyFri Aug 01 2008, 19:51

od danas imamo mladog goluba. nisam primijetio povrede.

Golupce u SOSu 2zrox6w
Na vrh Go down
Vanna
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 110
Age : 30
Registration date : 2008-03-22

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptySat Aug 02 2008, 01:31

opet golib...Bas su nesto atraktivni ovih dana...hehe
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptySun Aug 03 2008, 14:32

Ja od sinoc imam jednog istog ovakvog. Rolling Eyes

Mozete li mi napisati kako da se brinem za njega?

Stavili smo ga u kartonsku kutiju i izbusili rupe sa strane da ima zraka i da vidi napolje, dali mu mrvice hljeba i vode u jednoj posudi. Nisam sigurna je li jeo ili samo namrvio, pa ne znam trebam li ga ja pokusati nahraniti? Kakio je milion puta od sinoc, pa bih rekla da je vjerovatno morao jesti. Da li da mu dam nesto drugo da jede? Imam sitno zrnje od papagaja, mozda to? Ili je hljeb ok?

Da li da ga samo drzim u kutiji ili da ga pustim da trenira letjeti? Koliko dugo ce mu uopste trebati dok ne poleti? Izgleda potpuno isto kao ovaj vas na slici, vjerovatno su iste starosti. Vidljivih povreda takodjer nema. Jedino mi je cudno sto ne mice glavicu kao sto golubovi obicno rade, nego samo stoji potpuno miran, je li to normalno?

Takodjer, ja sam od iduce nedjelje na putu, nekih 12-13 dana, pa ako dotad ne poleti, moze li ga neko uzeti na cuvanje dok mene nema?

Puno pitanja, znam, ali ovo mi je prvi put da pazim mladog goluba (vise sam puta imala povrijedjene odrasle), pa je svaki savjet dobrodosao. Help. Smile
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptySun Aug 03 2008, 15:59

Jasmina (citat):
Ja od sinoc imam jednog istog ovakvog. Rolling Eyes

Mozete li mi napisati kako da se brinem za njega?

Stavili smo ga u kartonsku kutiju i izbusili rupe sa strane da ima zraka i da vidi napolje, dali mu mrvice hljeba i vode u jednoj posudi. Nisam sigurna je li jeo ili samo namrvio, pa ne znam trebam li ga ja pokusati nahraniti? Kakio je milion puta od sinoc, pa bih rekla da je vjerovatno morao jesti. Da li da mu dam nesto drugo da jede? Imam sitno zrnje od papagaja, mozda to? Ili je hljeb ok?

Da li da ga samo drzim u kutiji ili da ga pustim da trenira letjeti? Koliko dugo ce mu uopste trebati dok ne poleti? Izgleda potpuno isto kao ovaj vas na slici, vjerovatno su iste starosti. Vidljivih povreda takodjer nema. Jedino mi je cudno sto ne mice glavicu kao sto golubovi obicno rade, nego samo stoji potpuno miran, je li to normalno?

Takodjer, ja sam od iduce nedjelje na putu, nekih 12-13 dana, pa ako dotad ne poleti, moze li ga neko uzeti na cuvanje dok mene nema?

Puno pitanja, znam, ali ovo mi je prvi put da pazim mladog goluba (vise sam puta imala povrijedjene odrasle), pa je svaki savjet dobrodosao. Help. Smile
ako je slican ovome, onda mu mozes davati hranu za golubove koju koriste golubari. i vode da ima stalno,jer je toplo.
svakako da bi bilo dobro da je slobodan u nekoj prostoriji ili vecem kavezu (imam jednoga doma vec sest godina jer mu je krilo slomljeno).kutijaje pogodna samo za kratki transport.
ovaj sto je u SOS birou je u skiperu za kuce.
Nije preporucljivo davati im hljeb, sem ako se nema nista drugo. Radije rizu ako se mozesam hraniti.
ako nece sam da jede treba ga hraniti pipetom i napajati, (razblazeno mlijeko sa kuvanom rizom).
ako ne okrece glavu ima problem. njezno ga pregledaj jos jedan put.
ovo su moja pozitivna iskustva sto ne znaci da su 100% ok.
pitao sam veterinare ali oni iskreni kazu da nemaju pojma o tome, tako da sam slusao savjete iskusnijih pticara.
da. kada se mogu sami hraniti uzivaju u rastopljenim briketima za kuce.
ako ne poleti do vremena tvoga putovanja ( a ovaj koji je trenutno u birou odleti) mozes ga donijeti na njegovo mjesto.

SRETNO
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 09:49

Hvala na savjetima.

Nazalost nista vece od kutije nemam, tako da ne moze bas protezati krila kad pozeli, ali smo se jucer u vise navrata druzili s njim - otvorimo kutiju, sjednemo i pustimo ga da se oslobodi.

Glavicu je poceo mrdati odmah ujutro, krila proteze, ali nije pokusavao da leti, osim sto se jednom popeo na kutiju pa je krilima odrzavao ravnotezu dok je stajao. Po tome bih rekla da mu ni krila nisu ozlijedjena. Kasnije je sam jeo (napravili smo mu mjesavinu svega i svacega - rize, suncokreta, onog malog zrnja za papigice, rastopljenih briketa za cuke, malo hljeba) i pio vode (nakon sto smo mu bukvalno gurali glavu u posudu da bi skontao da je u njoj voda).

Kako cu znati kad je spreman da leti?

Golupce u SOSu Dsc04315ch4
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 13:09

Jasmina (citat):
Hvala na savjetima.

Nazalost nista vece od kutije nemam, tako da ne moze bas protezati krila kad pozeli, ali smo se jucer u vise navrata druzili s njim - otvorimo kutiju, sjednemo i pustimo ga da se oslobodi.

Glavicu je poceo mrdati odmah ujutro, krila proteze, ali nije pokusavao da leti, osim sto se jednom popeo na kutiju pa je krilima odrzavao ravnotezu dok je stajao. Po tome bih rekla da mu ni krila nisu ozlijedjena. Kasnije je sam jeo (napravili smo mu mjesavinu svega i svacega - rize, suncokreta, onog malog zrnja za papigice, rastopljenih briketa za cuke, malo hljeba) i pio vode (nakon sto smo mu bukvalno gurali glavu u posudu da bi skontao da je u njoj voda).

Kako cu znati kad je spreman da leti?

Golupce u SOSu Dsc04315ch4
pusti ga prvo u neku vecu prostoriju. nemoj napravit gresku kao sto sam ja sada ucinio. posto je klepetao krilima u skiperu iznijeli smo ga vani da ga oslodimo.
no odmah se zavukao u kupine i to tako duboko da mu se ne moze prici,
Golupce u SOSu 2a7tp3s


velja: komentar modifikovan dana: Mon Aug 04 2008, 18:22; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 13:22

velja (citat):
pusti ga prvo u neku vecu prostoriju. nemoj napravit gresku kao sto sam ja sada ucinio. posto je klepetao krilima u skiperu iznijeli smo ga vani da ga oslodimo.
no odmah se zavukao u kupine i to tako duboko da mu se ne moze prici,

A joj, jadnicak. Pa ima li sanse da ga sacekate i kasnije vratite?

Mi smo juce pokusali ovoga pustiti na livadi, bas iz straha da se negdje ne zavuce, ali nije letio nego samo skakao, pa smo ga vratili u kutiju i kuci.
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 18:24

Jasmina (citat):
velja (citat):
pusti ga prvo u neku vecu prostoriju. nemoj napravit gresku kao sto sam ja sada ucinio. posto je klepetao krilima u skiperu iznijeli smo ga vani da ga oslodimo.
no odmah se zavukao u kupine i to tako duboko da mu se ne moze prici,

A joj, jadnicak. Pa ima li sanse da ga sacekate i kasnije vratite?

Mi smo juce pokusali ovoga pustiti na livadi, bas iz straha da se negdje ne zavuce, ali nije letio nego samo skakao, pa smo ga vratili u kutiju i kuci.
cekao sam ali je duboko u grmlju.
Na vrh Go down
SUNCE
aktivisti
aktivisti
SUNCE


Broj komentara : 19
Age : 30
Registration date : 2008-07-25

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 18:41

jao ja imam jako, jako loša iskustva sa golubovima.
kad sam imao 5 godina, sa još jednim dječakom iz ulice sam uzeo malog povrijeđenog goluba kako bih mu pomogao.
Izgledom se činio čist, pa sam mislio kako mi ništa neće biti.
No, prevario sam se.
I dan danas imam nešto poput ospica na laktovima i to sve od goluba.
On je ozdravio, i odletio nakaon par dana, a meni je ostavio ožiljke.
Od tad golube prezirem.
Rolling Eyes
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 19:11

SUNCE (citat):
jao ja imam jako, jako loša iskustva sa golubovima.
kad sam imao 5 godina, sa još jednim dječakom iz ulice sam uzeo malog povrijeđenog goluba kako bih mu pomogao.
Izgledom se činio čist, pa sam mislio kako mi ništa neće biti.
No, prevario sam se.
I dan danas imam nešto poput ospica na laktovima i to sve od goluba.
On je ozdravio, i odletio nakaon par dana, a meni je ostavio ožiljke.
Od tad golube prezirem.
Rolling Eyes
nikog ne treba prezirati, pogotovo neduznu zivotinju. tog goluba si ti uzeo a ne on tebe. dijete od pet godina treba biti pod nadzorom roditelja.
Na vrh Go down
Vanna
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 110
Age : 30
Registration date : 2008-03-22

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 20:00

SUNCE (citat):
jao ja imam jako, jako loša iskustva sa golubovima.
kad sam imao 5 godina, sa još jednim dječakom iz ulice sam uzeo malog povrijeđenog goluba kako bih mu pomogao.
Izgledom se činio čist, pa sam mislio kako mi ništa neće biti.
No, prevario sam se.
I dan danas imam nešto poput ospica na laktovima i to sve od goluba.
On je ozdravio, i odletio nakaon par dana, a meni je ostavio ožiljke.
Od tad golube prezirem.
Rolling Eyes
Joj kao da te ubio Rolling Eyes
NIte ti to on namjerno uradio.Uvjek trebas biti spreman na rizik..Ti si mu sam prisao..NIko te to nije trazio Rolling Eyes
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyMon Aug 04 2008, 21:16

velja (citat):
SUNCE (citat):
jao ja imam jako, jako loša iskustva sa golubovima.
kad sam imao 5 godina, sa još jednim dječakom iz ulice sam uzeo malog povrijeđenog goluba kako bih mu pomogao.
Izgledom se činio čist, pa sam mislio kako mi ništa neće biti.
No, prevario sam se.
I dan danas imam nešto poput ospica na laktovima i to sve od goluba.
On je ozdravio, i odletio nakaon par dana, a meni je ostavio ožiljke.
Od tad golube prezirem.
Rolling Eyes
nikog ne treba prezirati, pogotovo neduznu zivotinju. tog goluba si ti uzeo a ne on tebe. dijete od pet godina treba biti pod nadzorom roditelja.

Ovakvim se situacijama treba prilaziti oprezno. Potpuno se slazem sa cika Veljom. Ja se recimo bojim pasa, jer me jedan prepao kad sam bila mala, ali ih ne prezirem, naprotiv, jako ih volim. Mislim da prezir nije rjesenje. To sto danas mozda neces pomoci nekom golubu u nevolji nece ti zalijeciti te ospice.

"Moj" golub danas jede i pije sam, a i lepetao je krilima u kutiji. Ipak, necu ga pokusavati pustiti jos koji dan, neka se jos malo odmori i prikupi snage. Nadam se da ce uskoro moci da se sam brine o sebi...
Na vrh Go down
SUNCE
aktivisti
aktivisti
SUNCE


Broj komentara : 19
Age : 30
Registration date : 2008-07-25

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyTue Aug 05 2008, 13:12

Ovdje je najbolje na govoriti ništa Shocked
odmah te napadnu Shocked

Komentar od čika Velje me je iznenadio, napao me kao da sam kriv ja. danas je grijeh pomoći životinji?
odkuda je moja mama mogla znati da je on "zarazan"?
Vanna zamolio bih ti da ne komentarišeš ako nemaš pojma.
Mislim da nimalo nije lijepo nositi ožiljke što si htio pomoći i pomogao nekome.

Embarassed


PS. Golub je bio nedužan a ja kriv što sam ga spasio sigurne smrti, baš kao što je i "Jasmina" pomogla golubu kojeg je pronašla? Ne znam što, ali ovakva razmišljanja me ne iznenađuju. Rolling Eyes
Uopće ne očekujem razumjevanje od nekog sa sajta, jer ste prviše zaslijepljeni tom ljubavlju prema životinjama.
Ja goluba u ruke više nikada. Sad
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyTue Aug 05 2008, 14:09

SUNCE (citat):
Ovdje je najbolje na govoriti ništa Shocked
odmah te napadnu Shocked

Komentar od čika Velje me je iznenadio, napao me kao da sam kriv ja. danas je grijeh pomoći životinji?
odkuda je moja mama mogla znati da je on "zarazan"?
Vanna zamolio bih ti da ne komentarišeš ako nemaš pojma.
Mislim da nimalo nije lijepo nositi ožiljke što si htio pomoći i pomogao nekome.

Embarassed


PS. Golub je bio nedužan a ja kriv što sam ga spasio sigurne smrti, baš kao što je i "Jasmina" pomogla golubu kojeg je pronašla? Ne znam što, ali ovakva razmišljanja me ne iznenađuju. Rolling Eyes
Uopće ne očekujem razumjevanje od nekog sa sajta, jer ste prviše zaslijepljeni tom ljubavlju prema životinjama.
Ja goluba u ruke više nikada. Sad

Mislim da si pogresno razumio sta je cika Veljo htio reci. Poenta je da treba biti oprezan. Ti recimo kao dijete vjerovatno nisi pazio npr. da li peres ruke kad diras goluba. Tvoja mama je mozda "kriva" jedino u tom smislu. Vasa je namjera bila humana i to je potpuno cisto.

S druge strane, kako golub uopste moze biti "kriv" za nesto? Golub je zivotinja. Iz tog razloga mislim da ih nemas razloga prezirati. Cak i ako ih ne zelis dirati iz straha da se ne zarazis necim, ne vidim zasto bi osjecao bar prezir. Mozda si i ti malo prejaku rijec upotrijebio, pa je to zaboljelo ljude na ovom forumu.

Na kraju krajeva, mislim da nije uopste vazno ko je kriv, jer tu krivice nema. Ti si bio dijete, to je bio golub. Vazno je sta si naucio iz toga. Ja se samo bojim da si naucio pogresnu lekciju, a prava bi bila da prije nego sto covjek krene u bilo sta u zivotu, pa bilo to i pomaganje golubu, mora biti spreman na rizik i trebalo bi da se sto vise informise o tome sto pokusava uraditi. Zato sam ja npr. na sve strane pitala kako da pazim na ovog goluba (i na sebe u isto vrijeme), a svjesna sam rizika da mi prenese neku bolest i naravno pokusavam da sprijecim takvu mogucnost.

Sto se tice cika Velje, on mozda ponekad zvuci grubo, ali vjerujem da bi i ti isto regovao da si dozivio toliko stvari kao on. Osim toga, uzmi u obzir razliku u godinama, pa ces ga mozda malo bolje razumjeti.

Sto se "mog" goluba tice, sinoc je bio super raspolozen, malo je lepetao krilima, ali jos nema hrabrosti da leti.
Na vrh Go down
Vanna
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 110
Age : 30
Registration date : 2008-03-22

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyWed Aug 06 2008, 16:50

SUNCE (citat):
Ovdje je najbolje na govoriti ništa Shocked
odmah te napadnu Shocked

Komentar od čika Velje me je iznenadio, napao me kao da sam kriv ja. danas je grijeh pomoći životinji?
odkuda je moja mama mogla znati da je on "zarazan"?
Vanna zamolio bih ti da ne komentarišeš ako nemaš pojma.
Mislim da nimalo nije lijepo nositi ožiljke što si htio pomoći i pomogao nekome.

Embarassed


PS. Golub je bio nedužan a ja kriv što sam ga spasio sigurne smrti, baš kao što je i "Jasmina" pomogla golubu kojeg je pronašla? Ne znam što, ali ovakva razmišljanja me ne iznenađuju. Rolling Eyes
Uopće ne očekujem razumjevanje od nekog sa sajta, jer ste prviše zaslijepljeni tom ljubavlju prema životinjama.
Ja goluba u ruke više nikada. Sad
Ja nikog nisam htjela napadati....Oprosti ako si krivo shvatio...Ali zbog toga sto ti se desilo nemoras da prezires glubove Neutral
Znam da nije lijepo nosit oziljke,ali razumi..Ovo je forum o tome kako pomoci zivotinjama i sl...Nije lijepo da o zivotinji kazes da je prezires,a takav komentar je potpuno nepotreban na ovom forumu..
Na vrh Go down
ToLive4
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 155
Registration date : 2007-11-16

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptyThu Aug 07 2008, 14:31

Ako nastavite ovako sa svadjom , ubuduce cu vam brisati postove bez opomene !!!

p.s. Da vidis @sunce sta su meni psi i macke napravili pa ih opet ne prezirem.
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptySun Aug 10 2008, 00:49

"Moj" goluban je jucer sretno poletio. Slike postavim naknadno jer sam mrtva umorna, ako nista najkasnije kad se vratim s puta za 10 dana.

Iznijeli smo ga na livadu, jedva sam ga uhvatila u ruke (koliko se otimao da pobjegne) i bacila ga u zrak, ko u filmovima hehehe... I on je poletiooooooooooooo, sve do nekog prozora na drugom spratu zgrade. Tu je stajao dobrih pola sata. Onda je sisao i uspjesno se pridruzio jatu golubova koji su jeli neki hljeb. Duplo je sitniji od ostalih, ali su ga prihvatili, ko kad su ti golubovi neke velike dobrice. Namjerno ga nisam dirala sve vrijeme dok je bio kod mene (osim da ga prebacim iz kutije u kutiju prilikom ciscenja), tako da je otisao ne osvrnuvsi se, a tako i treba. Mislim da se tu moj posao zavrsio.

Mogu reci da je divan osjecaj sto sam mu uspjela pomoci, jer zaista je trebalo tako malo - 10tak minuta dnevno da mu se zamijeni novina, da svjeza hrana i voda i da se malo druzi s njim.
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca


Broj komentara : 513
Age : 45
Location : sarajevo
Registration date : 2007-08-04

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptySun Aug 10 2008, 13:53

Jasmina svaka cast poljubac
Na vrh Go down
bebby
aktivisti
aktivisti
bebby


Broj komentara : 22
Registration date : 2008-07-30

Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu EmptySun Aug 10 2008, 15:34

Svaka cast poljubac poljubac
Na vrh Go down
Sponsored content





Golupce u SOSu Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Golupce u SOSu   Golupce u SOSu Empty

Na vrh Go down
 
Golupce u SOSu
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Pacici u SOSu
» Golub u SOSu

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Udomljavanje :: Ostale životinje koje se udomljavaju-
Idi na: