POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 vegetarijanstvo

Go down 
+14
ToLive4
sofi
Aida_maca
tinchy
alma
celine
Darius_Maximus
t_bejbe
designerlejla
D.
Hitman
Dijanam
Pitdog
animal lover
18 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Gost
Gost




vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyThu Nov 01 2007, 23:16

Aida cestitam!

A tebi Lejla zelim da docekas svojih 5 minuta pa da se svi (a posebno ja koja to jedva cekam) prosetamo u tvojim kreacijama wojii
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyTue Nov 27 2007, 23:27

Baš sam se trudila bježati od ove teme..., jer sam mesojed koji se zbog toga počinje sam sebi gaditi...

Bez crvenog mesa mogla bih bez problema, ali piletina, šunka na pici i slične stvari ... hhmm... ne znam...

Inače, anemična sam i vrlo se loše hranim. Znači, ne doručkujem, jedem na poslu oko 1 ili 2, nekad i u 3, a onda nakon šest poslije podne počinjem da jedem. Mršava sam, ali stvarno puno jedem. Smile

U koju bih kategoriju spadala i da li takva uopšte postoji, ako bih jela ribu, plodove mora, ali i mlijeko i kajmak...?
Mislim da mi za to ne bi trebao ni postepeni prelazak...
A o ovome ne razmišljam zbog zdravstvenih razloga, nego, kako neko reče, malom doprinosu prava životinja na život.

p.s. često jedem proizvode od soje i super su mi!
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyTue Nov 27 2007, 23:31

Evo alma je napisala.

Pisco vegetarijanac-konzumira samo ribe I plodove mora
Vegetarijanac-konzumira samo jaja I mlijeko

Šta mislite o ovoj kombinaciji?
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam


Broj komentara : 403
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-05

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyTue Nov 27 2007, 23:41

iz iskustva preporucujem lagani prelazak na verziju sa ribom pa onda na vegetarijanstvo. Puno je lakse ako ides dio po dio jer pretajes jesti jednu vrstu hrane, trazis zdravu zamjenu. Vremenom se naviknes (mada iskreno, ja patiiiiim za ribom i lignjama, ali nema sansi da pojedem bez obzira koliko mi je to drago i mirisno i ukusno i uuuuuu Smile)
i naravno, uzmi vitamine, obavezno

usput, ja sam prosli cetvrtak imala thanksgiving dinner bez mesa. Jesu se zalili (16 osoba bilo), ali su dobro jeli.
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyWed Nov 28 2007, 00:08

Iskreno, najveći mi je problem kuhanje, jer za balansiranje povrća, jela od soje treba vremena. Inače, jedem šta stignem, a kuham rijetko. U porodici se sva hrana vrti oko mesa, a ne vjerujem da bi zbog mene išta promijenili.

Ali, nema veze. Čim počinjem ostavljati obrok na pola zbog "crnih misli" znači da sam (skoro pa) "završila s mesom".

Samo se bojim da si ne pogoršam zdravlje - neodgovrna sam kad je riječ o tome (mislim na vitamine, voće i raznolikost jela). Uz neograničene količine nikotina, vidjećemo kako će to funkcionirati.
Ali, kad skontam da sam osoba koja ćevape voli samo zbog lepine-somuna i luka, a roštiljade zbog piva i paprike na vatri - neće to biti neki problem. lol!

Vi ste, drage moje, dijelom krive za ovo, iako sam temu pročitala prvi put sada. Samo sam čekala priliku da si kažem - vrijeme je.cestitamo

p.s. prije pet dana sam bila na nekoj farmi u nekom selu, ne znam ni kako se zove.
Postam vam slike čim smognem snage. To mi je inače najsmorovskiji dio forumarenja.
Na vrh Go down
animal lover
starosjedioci
starosjedioci
animal lover


Broj komentara : 140
Age : 42
Location : zenica
Registration date : 2007-10-02

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyWed Nov 28 2007, 18:55

Super Sofi i zelim ti srecu da istrajes u nakani da predjes na vegetarijansku ishranu cheers .Ja sam cijeli zivot bila anemicna,ali od kada sam vegetarijanka krvna slika mi se popravila, zeljezo super Smile .Bitno je da jedes sto vise mahunarki, obavezno integralni hljeb ili integralne zitarice za dorucak, puno svjezeg voca i povrca.Susamove i lanene sjemenke su jako zdrave, susam je odlican izvor zeljeza pa ga koristi svakodnevno,a lan obiluje omega 3 Smile Za spremanje vegetarijanskih obroka uopce ne treba puno vremena Wink .Ako zelis poslat cu ti link odakle "kradem" recepte Laughing
Na vrh Go down
Gost
Gost




vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyWed Nov 28 2007, 19:00

ja se moram malo pohvaliti, sve manje mesa, sve vise soje, takav hljeb odavno jedem i znate sta? OSJECAM SE SUPER bez mesa, mislila sam da ce mi biti smak svijeta, a stvarno nije...
sto dijana kaze, treba samo polako i naci zdravu zamjenu.
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyThu Dec 13 2007, 14:38

Stizu praznici, pa se nadam da ce svatko od nas pronaci nesto za sebe u moru vegeterijanskih recepata...

Pečenka
Sastojci:
1 kg svježeg seitana, 5 dl ulja, sol, papar
za prilog:
1 kg krumpira

Priprema:
Seitan posolimo i popaprimo. Stavimo ga u lim za pečenje i dodamo ulje. Zatim se doda očišćen i narezan krumpir i peče 1 sat.

Orehnjača
Sastojci:
500 g glatkog brašna, 1 dl ulja, 1 žličica soli, 1 žlica šećera, 2-3 dl sojinog mlijeka, limunova korica, 1 svježi kvasac, 2 žličice šećera
Nadjev: 250 g oraha, 200g šećera, sojino mlijeko, 100 g grožđica, korica limuna, šećer u prahu za posipanje
Priprema:
U šalicu staviti 2 žličice šećera, izmrvite kvasac, preliti toplim mlijekom i ostaviti da se diže na toplom mjestu. Umiješati dobivenu smjesu u brašno, dodati sol, šećer ulje, limun, i i sojino mlijeko prema potrebi pa zamijesiti glatko tijesto. Ostaviti da se ponovno diže. Nadjev napraviti od oraha prelivenih vrućim sojinim mlijekom. Dodati šećer, grožđice i limun. Kad se tijesto udvostručilo, razvaljati ga na debljinu 1 cm. Nadjenuti nadjevom i saviti u valjak, staviti u nauljeni viši lim. Neka se diže još oko 30 min. Peći 30 min na 200°C. Kad se ohladi posipati šećerom u prahu i rezati na ploške.


Francuska salata
Sastojci:
5-6 krumpira (srednje veliki), 3-4 mrkve, 1 šalica graška, 3-4 kisela krastavca, 1 žlica limunovog soka, 2-3 žlice majoneze bez jaja, sol
Priprema:
Skuhati krumpir, mrkvu i grašak. Povrće i krastavce isjeći na kockice, dodati limunov sok i sol, pa sve dobro izmiješati. Dodati majonezu i senf pa još jednom sve dobro promiješati tako da majoneza poveže sastojke. Po želji možete dodati tofu sir ili sojino vrhnje.


Sarma
Sastojci:
30 dg sojinih ljuspica, 50 dg kiselog kupusa, 20 dg dimljenog seitana, 5 dg riže, malo peršina, žlica mljevene crvene paprike, žlica brašna, 1/2 dl ulja, žlica koncentrata rajčice, sol i papar
Priprema:
Popržiti rižu i sojine ljuspice na malo ulja, dodati sjeckani peršin i crvenu papriku te sve dobro izmiješati. Listove kiselog kupusa oprati i nadjenuti smjesom te saviti i dobro učvrstiti krajeve. Dno posude obložiti preostalim listovima kupusa i na njih posložiti sarme. Između sarmi posložiti komadiće dimljenog seitana. Odozgo posložiti listove kupusa te sve preliti vodom i kuhati oko sat vremena na laganoj vatri. Na ulju popržiti žlicu brašna, dodati razrijeđeni koncentrat rajčice, prokuhati i preliti preko sarma.

Hladetina
Sastojci:
10 dkg dimljenog seitana, 1 korijen peršina, 1 korijen celera, 10 dkg mrkva, 1 glavica luka, 3 režnja češnjaka, 1 lista lovora, papar, 2 vrećice pektina (Želina)
Priprema:
U vodi prokuhati povrće. U drugi lonac u 1 litru vode dodati sol i pektin. Kad voda proključa, uz miješanje kuhati još 3 minute. Dodati povrće, promiješati i ostaviti na hladnom.

Pohani sojini medaljoni
Sastojci:
200 g sojinih medaljona, malo brašna, ulje, krušne mrvice, sol
Priprema:
Sojine medaljone prokuhati u slanoj vodi otprilike 15 minuta, ocijediti i ohladiti. Uvaljati medaljone u mješavinu brašna i vode (uz dodatak začina po želji), zatim u mrvice i pržiti u vrućem ulju sa svih strana. Poslužiti s kriškama limuna.
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam


Broj komentara : 403
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-05

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyThu Dec 13 2007, 19:22

da se na ove cool ideje nadovezem. U vecim shoping centrima ima gotova smjesa za sarme i svasta jos nesto. Ovo je vegansko, samo su snicle vegetarijanske (bjelanjak).
A prijatelji zivotinja su uspjeli dgovoriti sa zvijezdom proizvodnju veganske majoneze, omegol. Razlike u ukusu nema
Smile

veganska ideja za kolac - koristiti smjesu za muffins, dodati cak i suseno voce. ODLICNOOO
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
animal lover
starosjedioci
starosjedioci
animal lover


Broj komentara : 140
Age : 42
Location : zenica
Registration date : 2007-10-02

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 00:28

Bravo Lejla cheers .A gdje kupis seitan?U Ze se ne moze nabaviti.Na netu sam nasla kako ga napraviti, ali jos nisam pokusala Embarassed .Imam i ja par brzih a super ukusnih recepata Smile

Sastojci:
meksicki mix (Ledo)
tofu
crveni luk
sojino vrhnje
zacini po zelji
integralna riza

Priprema:
Na sojinom ulju izdinstati crveni luk, dodati tofu, dinstati par minuta pa na to dodati meksicki mix i dinstati nekih 15 min.Dodati zacine i sojino vrhnje na kraju.Super pase uz integralnu rizu,njam flower
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam


Broj komentara : 403
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-05

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 00:37

seitan ima u merkatoru, ali je praaavo skup. Sigurno imaju recepti online za praviti jer ovo nije isplatno kupiti
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
Hitman
starosjedioci
starosjedioci
Hitman


Broj komentara : 364
Age : 38
Registration date : 2007-08-02

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 00:43

Ja sam probao punjene papirike sa sojom i po mome sudu su skoro iste kao i one sa mesom,to znaci da je bolje takve jesti nego mesnate Smile
Na vrh Go down
ToLive4
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 155
Registration date : 2007-11-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 01:04

Ja za sebe ne mogu reci da sam vegetarijanac, ali vec par mjeseci ne konzumiram meso ( u stvari, jesam jednom malo kobasice i malo hrenovke jer su bili u jelu , a mrsko mi bilo da odvajam ). Ribu i plodove mora, kao prosjecan Balkanac nikad nisam volio. Isto tako nisam volio ni meso krilatih stvorenja jer mi po ukusu lici na papir. Crveno meso sam prestao da konzumiram iz jako sebicnog razloga. U stvari, vise njih.

BRUCELOZA
TRIHINELA
Q GROZNICA


Treba li vise da nabrajam ????? Nisam cuo da je bilo ko obolio od neke od ovih bolesti, jeduci soju i povrce.
Na vrh Go down
animal lover
starosjedioci
starosjedioci
animal lover


Broj komentara : 140
Age : 42
Location : zenica
Registration date : 2007-10-02

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 01:08

Hvala Dijana.Ja sam nasla recept za pravljenje seitana, kupila brasno, jos samo da nadjem vremena da ga pokusam napraviti .Ako negog zanima kako se pravi, evo kopirat cu Smile

Priprema seitana
Zamijesite tijesto
Zamijesite elastično tijesto od 1 kg brašna i oko 6 dl vode - što ga elastičnije zamijesite to ćete lakše dobiti čvrstu strukturu glutena što olakšava ispiranje. Mijesite li ga oko 10 minuta dobit ćete elastičnost i konzistenciju tijesta poput ušne resice! (prosječno oko 350 pokreta). Ako nikada u životu niste mijesili tijesto nemojte odustati, pokušajte, jer osim što je zabavno razvija pektoralne mišiće.
Nakon što ste zamijesili tijesto obavezno ga ostavite počivati minimum 10 minuta, a najbolje oko jedan sat, potopljenog u vodu ili prekrivenog mokrom krpom. Neki savjetuju ostavljanje u vodi na par sati, ali to je suvišno, pogotovo što se neke vrste brašna doslovce otope . Odmaranje tijesta nužan je korak za uspostavljanje glutenske strukture u tijestu, pa je lakše dobiti ispiranjem veći postotak glutena.

Brašna koja se koriste su polubijelo brašno, takozvani T-850 i kada savladate tehniku na ovom T-850 možete probati i sa brašnom T-1100.
Ispiranje tijesta

Kod koraka odmaranja tijesta, kada ste ga potopili u mlaku vodu na 30 min - 1 sat, nemojte zaboraviti na tijesto u vodi jer se može potpuno otopiti!

Tijesto se naizmjence 'pere' u toploj pa u hladnoj vodi - hladna voda stišće strukturu, a topla razrahljuje i oslobađa skriveni škrob.

'Pranje' kugle tijesta se vrši nježnim glađenjem i gnječenjem, gladimo u toploj vodi a lagano gnječimo u hladnoj vodi. Kako nam se ne bi gubili komadići tijesta, možemo se poslužiti sitom-cjediljkom od plastične mrežice.

Tijekom gnječenja kuglu tijesta 'presvlačimo' preko slojeva, ovo je prilično teško opisati no tijekom samog rada ovaj način će vam se sam po sebi nametnuti. Ovo se radi zato da dobijemo što povezaniju elastičniju strukturu, dakle uvijek nastojimo održati kuglu tijesta, mijeseći od rubova prema središtu. Istovremeno škrob se ispire iz svih dijelova tijesta. Nemojte pasti u očaj ako negdje na sredini postupka vaše tijesto počne nalikovati na nepovezivu labavu masu, strpljivo otklanjajte škrob i uskoro će se smjesa povezati.

Tijesto se 'pere' u najmanje 4 vode: prva mlaka u kojoj se namače, zatim hladna onda opet mlaka i na kraju hladna. Većina ljudi promjeni i do osam voda, što traje oko 25 minuta. Kod ispiranja koristite veliku i plitku posudu.

Peremo tako dugo dok voda više nije mliječno bijela, a od tijesta nastane gumasta masa - gluten. Ako se ne ispere do kraja, seitan će nakon kuhanja imati želatinozne dijelove škrobastog okusa.
Kuhanje sirovog seitana
Seitan se uveže u gazu. Umotan u gazu (vežite ga kao da pakirate bombon, na krajevima lijevo i desno vežite u čvor mokru gazu - ne stežite previše jer treba mjesta za bubrenje) kuhanjem će nabubriti a vrijuća voda ga pri tom neće razrahliti i zadržati će povezanu čvrstu strukturu.
Prije kuhanja važno je ostaviti gluten da se odmori 10 minuta u hladnoj vodi jer time dobiva kruhastu strukturu i zadobiva oblik posude u kojeg smo ga stavili.
Seitan započinjemo kuhati u hladnoj vodi. Prvo kuhamo 15 minuta, a tu vodu onda bacamo jer su u njoj zaostaci škroba. Lonac je otklopljen.
Sada nastavljamo kuhati u hladnoj vodi sa dodacima. Kuha se na tihoj vatri minimum 30 do 45 minuta. Pri kuhanju lonac nije poklopljen - to doprinosi nastajanju čvršće strukture. Pazite da se ne zalijepi za dno (možete ga od dna držati udaljenim pomoću fiksirane kuhače). Ako kuhate jako velike količine podijelite na manje dijelove od četvrt kile, a i tijekom samog ispiranja možete podijeliti na manje dijelove seitan.
Voda sa dodacima spravlja se od umaka od soje (shoju ili tamari) - na litru vode minimum 1 žlica. Možete ga skuhati samo u jušnom temeljcu, ili u posoljenoj vodi sa začinskim travama (timijan, bosiljak, ružmarin).

Prema nekim uputama seitan se u prvoj vodi kuha oko 30 minuta a onda u drugoj vodi sa dodacima 1,5 - 2 sata.
'Etin seitan'

Jedna posebna inovacija - tzv. 'Etin seitan' je dodavanje prethodno skuhanih zrna pšenice ili kamuta ili prženog sezama u gluten, prije kuhanja u vodi. Dodaje se do 10% volumena. Seitan na ovaj način zaista je iznenađujuće dobar i obogaćenog okusa!
Čuvanje seitana

U istoj vodi od kuhanja čuvajte seitan, no drugi dan promijenite vodu i dodajte samo sol. Voda u kojoj se kuhao seitan može se koristiti za juhu.

Seitan se čuva u hladnjaku oko tri dana no neki ljudi ga čuvaju čak i do 10 dana.
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 11:50

animal lover- hvala za recept za pripremu seitana cheers i ja sam ga pronasla u Merkatoru- nisam imala recept kako se pravi.
Inace najvise volim soju- na razne nacine Like a Star @ heaven ali ne jedem soju svaki dan-samo u posebnim prilikama (obicno jedem kuhano povrce-prokulice, brokule,...)
...
Samo nastavite sa receptima- ideja za razmjenu recepata je ODLICNA srculence
Na vrh Go down
animal lover
starosjedioci
starosjedioci
animal lover


Broj komentara : 140
Age : 42
Location : zenica
Registration date : 2007-10-02

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyFri Dec 14 2007, 17:43

Evo jos jedan brzi recept Wink

Sastojci:
crveni luk
tri cehna bijelog luka
sojini komadici
soja sos
sojino vrhnje
sojino ili maslinovo ulje
vegeta
curry
zeleni rezanci ili integralna riza

Priprema:
Sojine komadice kuhati sa soja sosom oko 5 min, upiti visak vode na ubrus, a onda pirjati na laganoj vatri na crvenom luku koji smo prethodno izdinstali na maslinovom ili sojinom ulju, dok ne porumeni.Dodati nasjeckani bijeli luk, kratko prziti, zatim dodati kasikicu vegete, promijesati, dodati curry, promijesati, a onda zaliti sojinim vrhnjema i kuhati oko 2 min.Gotov umak koristiti u kombinaciju sa zelenim rezancima ili integralnom rizom. flower
Na vrh Go down
mladiforum
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 16
Location : Busovača, FBiH
Registration date : 2007-12-06

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Ja   vegetarijanstvo - Page 3 EmptySat Dec 15 2007, 04:21

Ja, pa nemogu reci da sam potpuni vegeterijanac, jedem salamu poli i pilece filete, to je jedino meso koje volim, a sve ostalo ne jedem, tako da ...

vegetarijanstvo - Page 3 _ksdkd11

Ja vam pravo volim Harry Pottera, a evo napravili smo i stranicu za BiH. Osobito volim kako posvecuju paznju zivotinjama, i kako zivotinje imaju veliku ulogu tu ...
Na vrh Go down
http://www.mladiforum.clictopic.com
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 12:46

nesto malo o poznatim vegeterijancima:
Albert Einstein - znanstvenik
Albert Schweitzer – humanist, filozof
Alec Baldwin - glumac
Avril Lavigne - pjevačica
Billy Idol - glazbenik
Bryan Adams - glazbenik [vegan]
...
Leonardo da Vinci - umjetnik
...
Goran Karan-pjevac
...
Pitagora (580. do 500. pr.n.e., grčki filozof i matematičar)
Thomas Alva Edison (1847.-1931., američki pronalazač, između ostalog: žarulje, gramofona i mikrofona)
...
samo sam neke poznate spomenula-jer spisak je ogroman-hvala Bogu Like a Star @ heaven
...
vegeterijanstvo nije "izum" modernog covjeka, ono postoji od kako postoji ljudski rod...
svestenici-carobnjaci u drevnom Babilonu su imali post od 90 dana i pri tome nisu smjeli jesti nista zivotinjskog porijekla...
slicno nalazimo u i islamskoj magiji- post bez namirnica zivotinjskog porijekla...
Odgovor je vrlo jednostavan- da bi dosegli visi duhovni nivo ljudi se moraju odreci ubijanja zivotinja cheers
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam


Broj komentara : 403
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-05

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 13:05

da se nadovezem - koliko znam, ni u jednom momentu se ne spominje da je Isus jeo meso. Jednom prilikom jeste "osigurao" gozbu od ribe i vina, i to je sve.
I ja mislim da je meso odraz zelje ljudi da pokazu da imaju. Ja nikad nisam cula da je neko rekao - jao sto smo se dobro najeli, sto je bio pun povrca i sira.... Uvijek se prica o pecenom mesu, sunki i slicno...
A prica o krznu ide puuuuuuno dalje i puuuuuno gore.
Pitanje za vegetarijance - da li jos uvijek kupujete stvari od koze?
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 13:31

naravno da ne Twisted Evil ne brinu me zacudjeni pogledi prodavaca kada udjem u ducan i trazim cipele ili cizme koje nemaju niti 1% prirodne koze Like a Star @ heaven kupac je uvijek u pravu Laughing
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 13:44

intervju sa Janezom:
http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=715
svaka cast Janez Like a Star @ heaven
eh, da mi imamo makar jednog politicara kao sto je on...
Na vrh Go down
alma
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 28
Registration date : 2007-08-27

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 14:05

Super zamjena umjetna koza, cizme i cipele perete u ves masini , idealno , posjedovati stvari za koje znate da niko nije ubijen.Imam koznu agendu , dobijenu od osobe koje me nije u potpunosti poznavala.Inace smatram da zene koje nose krzno neprosvijecene , osobe koji ,,dizajniraju'' odjecu od krzna nemoralni i suvisno ih nazivati dizajnerima.
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 14:58

Bravo cheers zadnji posjet FW me razocarao- bilo je dosta modela od krzna No
Mad a o dizajnu ili ne dizajnu bolje da zadrzim komentare za sebe- ni na sta ne lici- jos jedan dokaz da su oni koji dizajniraju modele od krzna bez imalo mozga.
Na vrh Go down
animal lover
starosjedioci
starosjedioci
animal lover


Broj komentara : 140
Age : 42
Location : zenica
Registration date : 2007-10-02

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 17:13

Kozu ne kupujem, a jedine kozne cipele koje imam sam dobila od rodice i namjenjene su samo za snijeg Embarassed .Jedva cekam da se poderu, osjecam se licemjerno dok ih nosim...Isto tako se trudim da kupujem proizvode koji nisu testirani na zivotinjama.
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca


Broj komentara : 513
Age : 45
Location : sarajevo
Registration date : 2007-08-04

vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 EmptyMon Dec 17 2007, 17:34

I ja, ali me zbunjuju crne,sive i bijele liste. Naime, prema jednom izvoru neka kompanija je na bijeloj listi, a onda je ugledam na crnoj. Animal lover imas li ti neku pouzdanu listu
Na vrh Go down
Sponsored content





vegetarijanstvo - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 3 Empty

Na vrh Go down
 
vegetarijanstvo
Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Ostalo :: Pričaona-
Idi na: